08 11 2019

292

Başkan Erkekli Canlı Yayına Katıldı

Tarık Yılmaz ile Yozgat Gündemi’nin konuğu Mehmet Erkekli oldu : “ŞEREF MADALYALI” BAŞKAN

Yapmış oldukları faaliyetler neticesinde 5 Yıldızlı Oda unvanı alan Yozgat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erkekli, “Yapmış olduğumuz hizmetlerini karşılığı olarak bu unvanı almaya hak kazandık” dedi.

Çamlık TV ekranlarında yayınlanan Tarık Yılmaz ile Yozgat Gündemi’nin konuğu Yozgat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erkekli oldu.  Yozgat Ticaret Borsası ile ilgili bilinmeyenleri ve borsanın faaliyetlerini anlatan Erkekli, Yozgat Çamlık Gazetesi Yazıişleri Müdürü ve Çamlık TV Genel Yayın Yönetmeni Tarık Yılmaz’ın sorularını yanıtladı.

ŞEREF MADALYASI ALDI

Yozgat’ta uzun yıllar çeşitli sektörlerde ticari faaliyetlerde bulunduğunu dile getiren Başkan Erkekli, daha sonra Yozgat Ticaret Borsası’nda üyelere hizmet verdiklerini kaydetti. Borsa başkanlığı olarak görevinde başarılı olduklarına inandıklarını anlatan Erkekli, “Başarılı olduğumuza inanıyoruz. Başarılı olduğumuzu da üyelerimizin bize gösterdiği teveccühten anlıyoruz. Bunun neticesinde odalar birliği tarafından şeref madalyası ile ödüllendirildik. Bunun da yapmış olduğumuz hizmetlerin bir neticesinin göstergesi olduğunun kanaatindeyim” ifadelerine yer verdi.

HİZMET SUNUYORUZ

Yozgat Ticaret Borsası’nın misyonu hakkında bilgiler veren Erkekli, “Yozgat Ticaret Borsası 1991 yılında kuruldu. Kurucu üyeleri arasındaydım. Meclis üyesiydim.  1995 yılında da meclis üyeliğinden yönetim kurulu başkanlığına getirildim. Borsanın görevleri borsaya dahil bütün maddelerin, satış tanzim gibi faaliyetleri yerine getirmek, borsa oluşan her günkü fiyatları usulü dahilinde üyelerine sunmaktır. Borsamızın faaliyet alanı Yerköy ve Boğazlıyan hariç yasa çıkmadan önce kurulduğu için iki ilçemiz haricinde bütün ilçelerimiz bize bağlıdır ve bütün ilçelerimizde faaliyetlerimize devam ediyoruz” diye konuştu.

855 BİN TON TESCİL

Erkekli, Yozgat Ticaret Borsası’nın şu anda potansiyeli bulunan ve faal olan 281 tane üye ile çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.  Personel sayısının şu anda 15 kişi olduğuna işaret eden Erkekli, 2019 yılı Kasım ayına kadar 380 bin ton buğday, 350 bin ton şeker pancarı, 25 bin ton mercimek, 65 bin ton nohut, 35 bin ton arpa tescili yapıldığını söyledi.

SAYILI ODALAR ARASINDA

İç Anadolu bölgesinde faaliyetleri açısından sayılı odalar arasında yer aldıklarını kaydeden Başkan Erkekli, “bu başarı grafiğini hep en üst düzeyde tutmaya çalıştık. Bu başarılarımızın da devamını ve sürekliliğini getireceğimize inanıyoruz. Bunu tabi ki tek başıma yapmadım. Ekip arkadaşlarımızlar beraber bu başarı grafiğini daha da yükselteceğiz” şeklinde konuştu.

KALİTEYİ ANINDA ÖĞRENİYOR

Başkan Erkekli,  Yozgat’ta bütün şubelerinde 800 bin TL değerinde analiz cihazları bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti; “Önceden çiftçimiz ürününü getiriyordu. Getirdiği ürünün kalitesini kendisi de bilmiyordu, tüccar da bilmiyordu. Sadece gördüğü kadarını anlıyordu. Bizim bu Almanya’dan ithal ettiğimiz dört tane analiz cihazlarımız 1 dakika içerisinde malın bütün değerlerini çiftçimize de veriyor, tüccarımıza da veriyor. Çiftçimiz, ürettiği malın kalitesini biliyor. Eğer memnun kalmazsa önümüzdeki yıl tohum değişikliğine gidiyor. Esnafımız da aldığı malın değerini biliyor.”

ALIM SATIM ELEKTRONİK

Elektronik ortamda alım satım programına başladıklarını da dile getiren Erkekli, “Çiftçimiz ürününü lisanslı depolara getiriyor. Borsamız aracılığı ile ürünün kalitesi ölçülüyor. Üretici banka hesap numarasını veriyor. Elektronik ortamda satışı yapılıyor. Şu anda Yozgat Ticaret Borsası bu aşamaya gelmiş bir borsa” diye konuştu.

5 YILDIZLI ODA

Erkekli, yapmış oldukları hizmetlerden dolayı 5 yıldızlı oda unvanını aldıklarını da belirterek, “Akredite olmuş bir odayız. Yapmış olduğumuz hizmetlerini karşılığı olarak bu unvanı almaya hak kazandık. Faaliyetlerimize hız kesmeden devam edeceğiz. Her iki yılda bir bizim kontrollerimiz oluyor. Bu kontroller sonunda aldığımız puanlar neticesinde odalar birliğinden gelen görevliler denetimciler bize puan veriyor. Ayrıca aldığımız 5 yıldızlı oda unvanından dolayı da plaketle de ödüllendirilen bir odayız. Biz hizmetlerimize bu manada devam ediyoruz. Bu hizmetlerimizi daha yukarılara da taşıyacağımıza inanıyorum. Bundan dolayı da yönetimdeki arkadaşlarıma, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Hepimiz mesaimizi vererek bu başarıları birlikte elde ettik” ifadelerini kullandı.