Üyemiz Mehmet TÜRKEKUL'un Başarı Hikayesi

1962 Yozgat merkez doğumlu Mehmet TÜRKEKUL ilk, orta ve lise eğitimini Yozgat’ta tamamladı. Ailesi Yozgat’ın en köklü kasap dükkanlarından birine sahip olan Türkekul çocukluğunun büyük kısmını sebze halinde bulunan kasap dükkanında geçirdi. 16 yaşına kadar bu asırlık çınar olan dükkanda kendini yetiştirdi daha sonra 1978 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü Yozgat Şubesi’nde önce stajer olarak çalışmaya başladı ve 1979 yılında kadro aldı. Dokuz yıllık çalışmanın ardından ailesini toparlamak, güçlendirmek ve bir çatı altında toplamak amacıyla görevinden istifa ederek özel sektöre atıldı.


Ömrü çalışmakla geçen Mehmet Bey 1990 yılında dericilik sektörüne girdi.1993’te ilk aile şirketleri olarak kurulan Korkmaz İnş. Ltd. bünyesinde ham deri toptancılığı yaptı. Bu dönemde hayvancılıkta da gelişme gösterdi ve günlük 1100 küçükbaş kesimi yaparak başta Kayseri olmak üzere çevre il ve ilçelere toplu et satışları gerçekleştirdi.


1991 yılında Mehmet Bey’in babası Hasgül TÜRKEKUL Yozgat Ticaret Borsası’nın kurulmasında emeği geçen isimlerin başında gelmektedir. 1993 yılında ise genç neslin Ticaret Borsasını daha fazla geliştireceğini düşünen Hasgül BEY görevini bırakmıştır. Bu dönemde Türkekul Borsa meclisine girmiş ve ileriki yıllarda borsanın birçok biriminde görev almıştır.


Kendisini “Çoban Mehmet” olarak tanıtan Mehmet TÜRKEKUL sabahları 04.00’te güne başlayarak günün 20 saatini çalışmaya ayırdığı bu yıllarda Korkmaz İnş. Ltd. bünyesinde aynı zamanda inşaat malzemeleri toptancılığı, deri toptancılığı, hayvancılık ve toptan kesim faaliyetlerini sürdürmektedir. Bunların yanında 1926 ‘dan beri çalıştırdıkları kasap dükkanı da faal bir şekilde hizmet vermeye devam etmektedir.


1995 yılında Yibitaş Çimento’nun bayiliğini alan Mehmet Bey kardeşi ile birlikte 5 ortağı bulunan Korkmaz İnş. Ltd’nin ortakların paylarını satın alarak şirketin inşaat faaliyetlerine son vermiştir. Aynı dönemde bir ortakla Gümüş Kum ocağını açmıştır. 2000 yılında Çalatlı’da mandıra ve bir miktar arazi alınca kum ocağını ortağına devretmiştir. 2003 yılında Çalatlıdan aldıkları bu araziye aile et lokantası açtı.


2003 yılında Yibitaş Holding bünyesinde bulunan 100 dönüm arazi üzerinde atıl vaziyetteki Yibitaş Un Fabrikası ve YEMTAŞ Yem Fabrikası 4 ortak satın alındı ancak daha sonra bir ortak ayrıldı. Atıl vaziyette olan YEMTAŞ Yem Fabrikasının revize edilmesi 1 yıl sürdü. Çevre düzenlemeleri, idarei bina yapımı ve saatte 8 ton üretim yapan fabrikanın kapasitesi saatte 20 ton üretim yapacak seviyeye getirilmiştir.


2005 yılında tadilatı tamamlanan fabrikada YEMTAŞ AŞ. olarak üretime başlanmıştır. Mehmet TÜRKEKUL girişimleri ile üretilen yem; Ankara’nın Çubuk ilçesi, Çorum, Amasya, Samsun ve Ordu gibi iller ile ilçelerinde kendisine pazar bulmuştur. Daha sonraki dönemde çok yoğun bir çalışma temposuna girilmiş ve aylık 5000 tonluk üretim yapılarak bu ürünlerin satışı gerçekleştirildi. Aynı zamanda fabrikanın yanındaki araziye 1000 büyükbaşlık mandıra yaptırdı.


1993 yılında girdiği Ticaret Borsası’nda 2009 yılına kadar bir çok birimde görev alan TÜRKEKUL 2009’dan günümüze kadar ise Meclis Başkanlığı görevini ifa etmektedir. Bu dönemde Ticaret Borsası faaliyetlerinden ve kazanımların etkisiyle YEMTAŞ AŞ olarak hububat alım ve satımı yapmalarının kendilerine çok büyük getirisi olacağını savunmuş ve bu alanda ticaretini geliştirmiştir. 2010 yılında hububat alım satımına yönelik çalışmalarını artırmış ve kendisine yıllık 5000 ton kapasiteli silo yapımı hedef koyarak bu hedefini gerçekleştirmiştir.

Hayat felsefesi daima “Önce işini sonra eşini çok seveceksin” olan Mehmet TÜRKEKUL

bünyesinde şu anda 35 kişinin çalıştığı YEMTAŞ’ın önümüzdeki dönemlerdeki personel hedefinin 100 kişi olduğunu belirtmiştir. Daha sonra ise Yibitaş Un Fabrikasını da aktif hala getirerek bölgede lider ve örnek olmaya devam etmek istemektedir.